3. Drohiczyńska Nocna Droga Krzyżowa

„Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami” PS 25, 4

Słowa te pochodzące z psalmu 25 towarzyszyły mężczyznom idącym w tegorocznej, trzeciej już Drohiczyńskiej Nocnej Drodze Krzyżowej.

Dnia 4 marca 2016 roku o godzinie 21:00 w Węgrowskiej Bazylice zgromadziło się ponad trzystu mężczyzn, którzy chcieli przejść Drogę Krzyżową rozważając to, co przeżywał Jezus Chrystus ponad 2000 lat temu.

Drogę Krzyżową rozpoczęła Msza Św. podczas której wszyscy jej uczestnicy modlili się o siły i wytrwanie. Podczas kazania ks. Robert Grzybowski wzrócił uwagę na fakt, że jest wielu mężczyzn, którzy zamiast oddawać się rodzinie i aktywnie uczestniczyć w katolickim wychowywaniu dzieci popadają w pracoholizm. Skutkuje to tym, że oddalają się od rodziny oraz od Boga. Przeżywana w ciszy Drohiczyńska Nocna Droga Krzyżowa jest okazją do refleksji nad swoim życiem i postępowaniem.

O godzinie 22:00 pierwsza grupa mężczyzn wyruszyła w ślad za Jezusem. Grupy były około 10-osobowe, każda z nich dostała treści rozważań.

Trasa wiodąca do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim mierzyła ok. 25 km i prowadziła po drogach zarówno asfaltowych, jak i błotnistych, żwirowych i leśnych. Grupy rozważały każdą stację Drogi Krzyżowej przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach. Na każdej z nich czytano rozważanie, w treść którego wgłębiano się w drodze do kolejnej stacji.

Około godziny 3:00, po ponad 5 godzinach pielgrzymowania, pierwsze grupy mężczyzn docierały do Sanktuarium. Tam czekał na nich Jezus Chrystus wystawiony w Przenajświętszym Sakramencie. W chwili gdy przekraczano progi świątyni w miejsce zmęczenia i chłodu pojawiała się radość z powodu przybycia do celu oraz wdzięczność Bogu za to, że dał wystarczająco dużo sił by przejść tą Drogę Krzyżową razem ze swoim Synem.

Niestety w tym roku z naszej parafii udział wzięło znacznie mniej osób niż w zeszłych latach. Oby tegoroczne przeciwności nie były barierą do wzięcia udziału w kolejnej Drohiczyńskiej Nocnej Drodze Krzyżowej. Nie sposób opisać słowami radości, jaka panuje w sercu gdy spogląda się na Przenajświętszy Sakrament u celu tej wędrówki – dlatego zachęcamy by osobiście przekonać się o tym w przyszłym roku.

Treści rozważań można pobrać klikając w ten link.