Półkolonie w pielgrzymce po Podlasiu

W środę 9 lipca 2014 r. uczestnicy półkolonii organizowanych przez Świetlicę Środowiskową „Promyk Dnia” w Rudce odbyli wycieczkę szlakiem wielu kultur. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc – perełek Podlasia. Pierwszym przystankiem był Supraśl – w czasie spaceru zobaczyliśmy prawosławny Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, a także miejsce, w którym wg legendy zaczęła się historia Supraśla. Spacerowaliśmy nad rzeką o tej samej nazwie aż pod Pałac Buchholtzów – dzisiaj siedzibę Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera. Następnym przystankiem był Poczopek leżący w Nadleśnictwie Krynki, gdzie podziwialiśmy piękne rzeźby z drewna i kamienia, a w Galerii Na Skraju Puszczy okazy zwierząt występujących na Podlasiu, a także odczytywaliśmy godzinę na zegarach słonecznych. Po drodze zatrzymaliśmy się również przy Cmentarzu Powstańców Listopadowych w Kopnej Górze koło Supraśla aby złożyć hołd poległym żołnierzom. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w meczetach w Kruszynianach i Bohonikach – usłyszeliśmy tam czym różnią się obrzędy muzułmańskie od tych kultywowanych w kościele katolickim. Imam meczetu w Bohonikach pokazał nam jak pisze się nasze imiona w języku arabskim. W dalszej części podróży odwiedziliśmy dwa miejsca na Podlasiu ważne dla katolików: Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, gdzie pomodliliśmy się przed kaplicą Matki Bożej Różańcowej przed wystawioną na widok publiczny cząstką Ciała Pańskiego, a także Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie, gdzie wszyscy mogli zaczerpnąć wody z groty Matki Bożej Bolesnej, a także powierzyć Panu Bogu swoje intencje napisane na małych krzyżykach zawieszonych na miejscowej Górze Krzyży. Wieczorem zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do domów. Była to bardzo ciekawa i pouczająca wyprawa.