Dzień świętego Huberta

Dzień św. Huberta, który przypada 3 listopada, jest najważniejszym dniem w roku dla wszystkich myśliwych i leśników. Patronalne święto szczególnie uroczyście obchodzone było przez myśliwych z Koła Łowieckiego „Żuraw” z Brańska oraz leśników z Nadleśnictwa Rudka, którzy spotkali się 3 listopada 2013 roku na Mszy Św. Hubertowskiej w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Rudce. Homilię wygłosił ks. kan. Józef Poskrobko, Kapelan Diecezjalny Leśników i Myśliwych, który nawiązał w swoich rozważaniach do trudu jaki wkładają leśnicy z Nadleśnictwa Rudka w ochronę ekosystemów leśnych. Wystrój kościoła był dziełem członków Koła Łowieckiego „Żuraw”, gdzie w dekoracji ołtarza głównego widniało poroże jelenia szlachetnego z krzyżem pośrodku  poroża, stanowiącym symbol pośrednictwa między łowcą a Stwórcą. Przy okazji trwających „hubertowin” pamiętano również o tegorocznych obchodach rocznicowych z okazji 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego, podczas których została poświęcona kapliczka ku czci św. Huberta zlokalizowana w leśnictwie Józefin. Kapliczkę poświęcili: ks. kan. Józef Poskrobko, diecezjalny duszpasterz ludzi lasu i ks. Andrzej Kiersnowski – proboszcz w Rudce. W następnej części odbyło się uroczyste polowanie hubertowskie, w którym św. Hubert obficie darzył.

Tekst: Nadleśnictwo Rudka