Szanowni Mieszkańcy i Przyjaciele gminy Rudka,

W dniu dzisiejszym, na każdej Mszy Świętej w centralnej części kościoła, możecie oglądać figurę św. Jana Nepomucena. Według opowiadań ostatniego właściciela jej losy wyglądały następująco:

Pochodzi z około 1900 roku i podczas II wojny światowej zostaje wywieziona do Niemiec. Po kilkudziesięciu latach wraca do Polski – na Śląsk, a stamtąd do warszawskiego lombardu, gdzie znajduje ja kolekcjoner antyków i zabiera do Ornety na Żuławach. Figura św. Nepomucena była wystawiana na targu staroci w Tykocinie i to właśnie tam zauważył ją i sfotografował jeden z naszych mieszkańców.

Po poinformowaniu mnie o tym oraz dzięki dobrej woli kilku osób figura za 2700 złotych zostaje zakupiona i przywieziona do Rudki.

Z inicjatywy mieszkańców powstał pomysł, aby umieścić figurę w kaplicy św. Nepomucena przy ulicy Wola. Kaplica ma być w tym roku odrestaurowana dzięki środkom pozyskanym przez KGW „Róża” z Urzędu Marszałkowskiego.

3 września Koło Gospodyń Wiejskich „Róża” w Rudce organizuje kiermasz, z którego dochód w całości zostanie przeznaczony na renowacje figury. Jej koszt wyniesie 9600 zł i będzie wykonany przez firmę „Renova” Mariusz Gumiński z Torunia.

Drodzy Mieszkańcy, zwracam się, do Was z prośbą o wsparcie tej jakże szlachetnej inicjatywy. Otwórzmy swe serca po to, aby Rudka znów mogła cieszyć się z obecności św. Jana Nepomucena w miejscu, z którego kiedyś został skradziony.

Z poważaniem

Marcin Gawrysiak – Wójt Gminy Rudka