Rudzka Syberiada, prezentacja fotokomiksu pt. Pamiętamy

19 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce odbyło się spotkanie promocyjne fotokomiksu pt. „Pamiętamy”. Publikacja powstała w ramach projektu „Cegiełki historii – rudzka Syberiada”, który uczniowie szkoły rolniczej w Rudce realizowali od lipca do października 2013 r. Projekt był efektem konkursu ogłoszonego przez Fundację Dzieci i Młodzieży „Równać Szanse”. Celem konkursu było ocalenie od zapomnienia ciekawych epizodów z historii Małej Ojczyzny. Uczniowie ZSCKR wraz z nauczycielem historii zostali zaproszeni do udziału w projekcie przez panią Marię Smorczewską, która reprezentowała Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Rudka. W ramach projektu młodzież wzięła udział w szeregu ciekawych działań, np. w XIII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku, spotkaniu z Sybirakiem – Panem Tadeuszem Boblem – oraz zorganizowała uczczenie pamięci Sybiraków 17 września 2013 r. pod Pomnikiem – Krzyżem Sybiraków w Rudce. Dokumentacja fotograficzna z realizacji projektu oraz zebrane liczne zdjęcia archiwalne posłużyły uczniom do stworzenia fotokomiksu, który opowiada o losach Sybiraków z Rudki i okolic. Publikacja przypomina także, że w Rudce współcześni mieszkańcy pamiętają o przodkach, którzy stracili wiele lat życia w niewoli radzieckiego okupanta. Niektórzy mieszkańcy Rudki na zawsze zostali na „nieludzkiej ziemi”. W projekcie wzięli udział przede wszystkim uczniowie, którzy pochodzą z Rudki. Na nich także spoczął ciężar wypromowania stworzonego fotokomiksu. Na spotkanie promocyjne przybyli zaproszeni goście z ks. proboszczem Andrzejem Kiersnowskim i wójtem Gminy Rudka Andrzejem Anusiewiczem na czele. Nie zabrakło także Sybiraków i mieszkańców Rudki. Spotkanie uświetnił koncert w wykonaniu uczniów ZSCKR w Rudce, którzy wykonali szereg utworów patriotycznych. Przybyli goście wysoko ocenili wartość fotokomiksu. Komiks nie jest opracowaniem historycznym. Opowiada historię Sybiraków i działania na rzecz utrwalania pamięci o ich tragicznym losie. Intencją autorów było zainspirowanie młodzieży do poznawania przeszłości i pielęgnowania symboli – znaków  pamięci. Komiks opowiada także historię deportacji Polaków do Związku Radzieckiego. Wzruszające spotkanie odbyło się tuż przed kolejną rocznicą pierwszej deportacji z lutego 1940 roku.

Jasełka

Wydawać by się mogło, że Uroczystość Bożego Narodzenia jest daleko za nami, to jednak czas bożonarodzeniowego świętowania radośnie się przedłuża. Ludzie chętnie przybywają, aby jeszcze raz pochylić się nad tajemnicą odkupienia, które odnajdujemy w małej Dziecinie z Betlejem. Na zaproszenie Parafii, ZSCKR im. K. Kluka, ZS im. Jana Pawła II, oraz Gminy rzesza mieszkańców naszej miejscowości i okolic przybyła na jasełka przygotowane przez dzieci i młodzież z naszych szkół. Zebraliśmy się w niedzielne popołudnie 19 stycznia w Małej Hali ZSCKR im. K. Kluka w Rudce. Nasze spotkanie rozpoczęły jasełka we współczesnym wydaniu, z oprawą muzyczną przygotowaną przez s. Cecylię i scholę parafialną. Uczniowie swoją grą na scenie pięknie oddali wydarzenia z Betlejem, które – choć uwspółcześnione – ukazały, że każdy z nas poszukuje spotkania z narodzonym Jezusem. Jasełka wprowadziły nas do wspólnych życzeń, przy których przełamaliśmy się opłatkiem. Spotkanie trwało nadal przy kolędach i pastorałkach wyśpiewanych przez dzieci i młodzież, którzy zgłosili się do gminnego przeglądu organizowanego po raz jedenasty. Każdy z uczestników otrzymał podziękowanie i pamiątkowy dyplom. Kolejną częścią spotkania był konkurs na świąteczną potrawę. Oceniający mieli trudności z wyłonieniem najznakomitszego dania, ale również pięknie sobie poradzili z werdyktem i wszyscy zostali nagrodzeni. Nasze świąteczne spotkanie, choć dobiegło końca, to każdy z przybyłych mógł wrócić do domu z niezapomnianymi wrażeniami. Serdeczne podziękowania należą się przede wszystkim uczniom z naszych szkół za podjęcie wyzwania i wystąpienie na scenie przed niemałą społecznością. Dziękujemy nauczycielom z obu szkół, a szczególnie Janinie Smolarczuk, Annie Rogożyńskiej i ks. Błażejowi Samociukowi za dzielne wspieranie naszych artystów, oraz wszystkim, którzy poświęcili swój czas i serce na przygotowanie naszej wspólnej uroczystości. Wszystkim przybyłym dziękujemy za obecność i czekamy na kolejne spotkania, które zapewne wszystkich nas ubogacą.

Orszak Trzech Króli

6 stycznia Kościół Katolicki obchodzi Święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwane Świętem Trzech Króli. W tym roku Orszak Trzech Króli przeszedł po raz pierwszy ulicami Bielska Podlaskiego. Wydarzenie to przyciągnęło ponad tysiąc osób. Nie zabrakło tam również najmłodszych mieszkańców z Rudki. Dzieci ze świetlicy środowiskowej „Promyk Dnia” przygotowywały się do tego wydarzenia z dużym zaangażowaniem, kompletując stroje i ćwicząc śpiew kolęd. Wśród naszych przebierańców nie zabrakło Trzech Króli, Świętej Rodziny, Anioła Gabriela i pastuszków.

Uroczystość rozpoczęto Mszą świętą. Następnie orszak przeszedł ulicami Białowieską, Wojska Polskiego i zakończył się przy żywej szopce Parafii Miłosierdzia Bożego. Prowadziła nas gwiazda betlejemska, za którą podążali Trzej Królowie, anioły, diabły, pasterze i kolędnicy (ich głowy zdobiły symboliczne korony). Podczas marszu rozbrzmiewał śpiew kolęd i panowała życzliwa atmosfera. Nikt nie narzekał na zmęczenie i chłód. Pochód uatrakcyjniały sceny walki aniołów z diabłami, tańce diabłów i aniołów, spotkanie mędrców w pałacu króla Heroda, oraz pokłon Monarchów dzieciątku Jezus i Świętej Rodzinie. Przy szopce życzenia świąteczne i noworoczne złożył Pasterz diecezji Biskup Antoni Pacyfik Dydycz, przedstawiciel Starostwa Bielskiego, Gminy Bielskiej, Służby Zdrowia i Przedsiębiorstw.
Na koniec zostaliśmy ugoszczeni bigosem i ciepłą herbatą. Ks. prał. Zbigniew Karolak osobiście podziękował naszym dzieciakom nie kryjąc zachwytu nad pomysłowością przebrań i wyraził nadzieję spotkania w przyszłym roku.